Review of Medical Practice

Aktualny numer

Tom 30 Nr 4 (2024)
Opublikowany grudnia 1, 2024
REVIEW OF MEDICAL PRACTICE

Szanowni Państwo, drodzy Czytelnicy,
oddaję w Państwa ręce czwarty w tym roku numer kwartalnika „Review of Medical Practice”. W tym wydaniu prezentujemy Państwu kilka interesujących publikacji, a wśród nich m.in. opracowanie pt. Melioidoza – szczególnie niebezpieczna choroba nie tylko tropików. Powstawanie globalnego zagrożenia autorstwa konsultanta wojewódzkiego na Mazowszu w dziedzinie medycyny morskiej i tropikalnej. Zwraca on uwagę, że jednym z niepożądanych skutków globalizacji jest przenoszenie chorób ludzi, zwierząt i roślin z rejonów ich występowania na inne kontynenty, na których dotychczas nie występowały. W artykule omówiono niepokojące cechy melioidozy jako choroby stanowiącej światowe zagrożenie z racji tendencji do globalnego szerzenia się, cech klinicznych i wielkiej plastyczności zarazka zdolnego do przeżycia w skrajnie niekorzystnych warunków środowiskowych.

W artykule Postępowanie diagnostyczne w przypadku podejrzenia melioidozy skórnej po powrocie z Azji Południowo-Wschodniej. Istotna wartość szybkich badań molekularnych (RT-PCR) przedstawiono przypadek 28-letniej pacjentki, u której po powrocie z Azji Południowo-Wschodniej pojawiły się zmiany skórne ropno-rumieniowe o podobieństwie epidemiologicznym, klinicznym i mikrobiologicznym do melioidozy. Omówiono schemat i przesłanki postępowania diagnostycznego w przypadkach podejrzenia tej szczególnie niebezpiecznej choroby.

Polecam Państwu również artykuł pt. The Occurrence of the Very Rare Autosomal Dominant Spinocerebellar Ataxia Subtypes SCA15, SCA31, and SCA36 in Poland and Its Implications for Clinical Practice (Występowanie bardzo rzadkich autosomalnie dominujących postaci ataksji rdzeniowo móżdżkowych SCA15, SCA31 i SCA36 w Polsce i jego implikacje dla praktyki klinicznej). Autosomalnie dominujące ataksje rdzeniowo-móżdżkowe (SCA) stanowią genetycznie i klinicznie heterogenną grupę schorzeń charakteryzujących się zmianami zwyrodnieniowymi mózgu i rdzenia kręgowego oraz zróżnicowanym początkiem choroby. W artykule przedstawiono wyniki badań 350 pacjentów z rozpoznaniem ataksji uwarunkowanej genetycznie. U żadnego z pacjentów nie wykryto dużej delecji w genie ITPRI będącej przyczyną SCA15. Natomiast u 11 pacjentów stwierdzono ekspansję intronowych heksonukleotydowych powtórzeń w genie NOP56 będących przyczyną SCA36. Wskazuje to na potrzebę przeprowadzenia badań genetycznych w kierunku SCA36 w postępowaniu diagnostycznym u pacjentów z podejrzeniem rzadkiej postaci ataksji dziedzicznej.

Z poważaniem,
Redaktor Naczelna
dr hab. n. med. Anna Wilmowska-Pietruszyńska, prof. UŁa

mceclip0-1f1c64050ded5528f7d40e60b7ba2ced.png

Wyświetl wszystkie wydania

Zasady redakcyjne

Review of Medical Practice

ISSN 2657-697X

"Cele i misja czasopisma"

Misją naszego czasopisma jest przede wszystkim dostarczanie aktualnych i wiarygodnych informacji z dziedziny medycyny, aby pomóc specjalistom i pracownikom ochrony zdrowia w podejmowaniu trafnych decyzji diagnostycznych i terapeutycznych. Nasze czasopismo ma również za zadanie szerzenie wiedzy medycznej wśród studentów, lekarzy i ogółu społeczeństwa, aby zwiększyć świadomość zdrowotną oraz zachęcić do podejmowania zdrowych nawyków.

W spektrum zainteresowania czasopisma znajdują się prace z zakresu wszystkich nauk medycznych.

Do końca 2021 r czasopimo wydawane było pod tytułem "International Review of Mediacl Practice" . Dotychczasowe numery pisma dostępne są na stronie poprzedniego wydawcy link 

Komunikat Ministra Nauki z dnia 05 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych.