Tom 29 Nr 1 (2023): REVIEW OF MEDICAL PRACTICE
REVIEW OF MEDICAL PRACTICE

Szanowni Państwo, drodzy Czytelnicy,

oddaję w Państwa ręce XXIX tom kwartalnika „Review of Medical Practice”. Na wstępie pragnę poinformować, że decyzją Ministra Edukacji i Nauki z dnia 17 lipca 2023 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych czasopismo w ocenie parametrycznej otrzymało 140 punktów.

Serdecznie Państwa zapraszam do współpracy z czasopismem i nadsyłania artykułów ze wszystkich dziedzin medycyny w postaci prac poglądowych, oryginalnych oraz opisów przypadków.

Dostępne dane i prognozy na temat zdrowia psychicznego pokazują, że zaburzenia psychiczne są poważnym i narastającym problemem na całym świecie.

Pandemia COVID-19 i kryzys gospodarczy w jej następstwie ogromnie obciążyły zdrowie psychiczne całego społeczeństwa. Wzrosły zagrożenia psychospołeczne związane z pracą, coraz więcej osób odczuwa stres, lęk i cierpi na depresję, jednak zdrowie psychiczne nie jest traktowane priorytetowo, tak jak zdrowie fizyczne. Dane Komisji Europejskiej[1] wskazują, że około 84 mln z 448 mln osób w całej UE doświadcza problemów ze zdrowiem psychicznym. Są one przyczyną nie tylko cierpienie konkretnych osób i ich rodzin, ale mają również skutki finansowe dla całego społeczeństwa. Szacuje się, że całkowity koszt leczenia i świadczeń zabezpieczenia społecznego z tytułu zaburzeń zdrowia psychicznego w 27 państwach UE i w Wielkiej Brytanii to ponad 4 proc. PKB, czyli ponad 600 miliardów euro rocznie.

W naszym kraju na skutek samobójstw, będących następstwem zaburzeń psychicznych, życie traci prawie dwa razy więcej osób niż w wypadkach komunikacyjnych. Badanie „Epidemiologia zaburzeń psychiatrycznych i dostępność psychiatrycznej opieki zdrowotnej”, że u 3% mieszkańców Polski w wieku produkcyjnym, stwierdzono w ciągu dotychczasowego życia przynajmniej jeden epizod depresyjny o dowolnym nasileniu[2].

Z uwagi na wagę problemu, podjęłam decyzję, że w kolejnych wydaniach „Review of Medical Practice” publikować będziemy Światowy raport o zdrowiu psychicznym autorstwa Światowej Organizacji Zdrowia.

Z poważaniem

Redaktor Naczelna

dr hab. n. med. Anna Wilmowska-Pietruszyńska, prof. UŁa

 

[1] https://health.ec.europa.eu/state-health-eu/health-glance-europe/health-glance-europe-2018_en

[2] Sytuacja zdrowotna ludności Polski i jej uwarunkowania 2020, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny, Warszawa 2020

mceclip0.png