Tom 29 Nr 2 (2023): REVIEW OF MEDICAL PRACTICE
REVIEW OF MEDICAL PRACTICE

Szanowni Państwo, drodzy Czytelnicy,


oddaję w Państwa ręce drugi numer XXIX tomu kwartalnika „Review of Medical Practice”. Nasze czasopismo to tradycja wydawnicza od ponad 23 lat i zobowiązanie, że treści, które Państwu prezentujemy, spełniają wysokie standardy publikacji medycznych.

Dzięki publikacjom naukowym, które są szeroko rozpowszechniane, lekarze wnoszą swój wkład w rozwój medycyny. Znaczna część środowiska lekarskiego widzi potrzebę publikowania swych prac naukowych. Ważne jest również, aby studenci wydziałów lekarskich podejmowali wyzwania naukowe, zgłębiali wiedzę i pod opieką swoich nauczycieli przygotowywali publikacje naukowe. Dlatego też bardzo serdecznie zapraszam Państwa do współpracy z czasopismem i nadsyłania artykułów ze wszystkich dziedzin medycyny w postaci prac oryginalnych, poglądowych oraz opisów przypadków.

Jednocześnie chciałam przypomnieć, że zgodnie z art. 2 Ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty zawód lekarza polega na udzielaniu przez osobę mającą wymagane kwalifikacje, potwierdzone odpowiednimi dokumentami, świadczeń zdrowotnych, takich jak badanie stanu zdrowia, rozpoznawanie chorób i zapobieganie im, leczenie i rehabilitacja chorych, a także wydawanie opinii oraz orzeczeń lekarskich (zawierających ocenę stanu zdrowia i upośledzenia funkcjonalnego organizmu dokonaną na wniosek danej osoby lub instytucji upoważnionej
z mocy prawa). W 2022 roku w Rejestrze zaświadczeń lekarskich ZUS zarejestrowano 27 milionów zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby na łączną liczbę 288,8 milionów dni. Z tego tytułu ZUS wypłacił 26 miliardów 965 milionów złotych na zasiłki chorobowe.

Natomiast wydatki instytucji zabezpieczenia społecznego na świadczenie pieniężne, podstawę których stanowią orzeczenia lekarskie o czasowej lub długotrwałej niezdolności do pracy, niezdolności do samodzielnej egzystencji z powodu chorób lub urazów i ich następstw, wynoszą rocznie około kilkudziesięciu miliardów złotych. Dlatego każde wydane orzeczenie lekarskie musi być zgodne ze stwierdzonym stanem faktycznym, aktualnym stanem wiedzy medycznej, przepisami obowiązującego prawa, a także zasadami etyki lekarskiej.

Z poważaniem
Redaktor Naczelna
dr hab. n. med. Anna Wilmowska-Pietruszyńska, prof. UŁa